- STRONA GŁÓWNA
- MAPA PORTALU
- KALENDARZ
- O PORTALU
- WYKRESownik Edytor wzorów TeXa
Zad.1. Ile waży kula pchana przez Syzyfka? Gdzie znajduje się miejsce tej akcji? Jaką (krasno)ludzką przywarę ilustruje?

Zad. 2. Wrocław szczyci się tym, że posiada najwyższy wieżowiec w Polsce. Czy słusznie?
a) O jakim budynku mowa?
b) Kiedy powstał?
c) Jaką ma wysokość i ile ma kondygnacji?
d) Gdzie się znajduje?
Zad. 3. Rozwiąż szaradę anagramową.
PODOBA mi się niezmiernie i wielce mnie rozbawia,
gdy wzrok mój CIĄGNIE ku górze najwyższy pomnik Wrocławia.
O jaki pomnik chodzi? Co on upamiętnia? Co symbolizuje?
Wyniki:
W tym miesiącu następujące liczby punktów zdobyli:
- 3 - Daria Bumażnik - studentka chemii na UWr, Małgorzata Domagała - księgowa z Wrocławia, Dominika Filipiak (I LO Częstochowa) i Dawid Migacz (I LO Tarnów), Jacek Szajer - informatyk z Wrocławia, Wojciech Tomiczek - inżynier z Lipowej,
- 2,5 - Krzysztof Danielak - student informatyki na PWr, Krystyna Lisiowska - redaktor z Warszawy, Artur (inżynier z Wrocławia) i Mikołaj (GA PWr), Michalina (nauczycielka) i Małgorzata (SP Sadków) Mastalińscy, Dominik Zygmunt - student bankowości i finansów cyfrowych na UŁ,
- 2 - Adam Wrzesiński - terapeuta z Cieszyna,
- 1,5 - Oliwia Dąbrowska SP Żórawina, Nataniel Kędzierski GA PWr Wrocław,
- 1 - Karol Janic GM Ścinawa,
- 0,75 - Marcel Cieślik SP Żórawina
Po trzech miesiącach trwania ligi w czołówce znajdują się:
- 9 pkt - Daria Bumażnik
- 8,75 pkt - Małgorzata Domagała, Dominika Filipiak i Dawid Migacz, Jacek Szajer, Wojciech Tomiczek,
- 8,5 pkt - Małgorzata i Michalina, Artur i Mikołaj Mastalińscy
- 8,25 pkt - Krystyna Lisiowska
- 8 pkt - Krzysztof Danielak
Odpowiedzi:
Zad. 1. Kula pchana przez Syzyfka jest wykonana ze strzegomskiego granitu o gęstości 2,63 g/cm3 i ma średnicę mierzoną w pionie 50 cm. Zatem jej objętość wynosi V = 4/3π·253 = 65416,67 cm3, a masa m = 2,63·65416,67 = 172045,83 g ≈ 172 kg.

Syzyfek zmaga się ze znacznie większą silą niż tylko ciężar kuli, bo po drugiej stronie jeszcze jeden Syzyfek pcha tę kulę w przeciwną stronę, bowiem jak typowe polskie krasnale Syzyfki nie dogadały się zawczasu, w którą stronę należy kulę pchać. Tym sposobem kamraci (Turlak i Toczek) siłują się od 12 lat (odsłonięto je 1 VIII 2005 jako pierwsze z wrocławskiej serii razem z Szermierzem, Rzeźnikiem i Praczem Odrzańskim), nawet nie podejrzewając, że wzajemnie sobie przeszkadzają. Ta śmieszna i smutna zarazem scena toczy się na deptaku na ul. Świdnickiej w pobliżu poczty przy wejściu na Rynek.
Zad. 2. Najwyższym wieżowcem Wrocławia jest ukończony w 2012 roku Sky Tower przy ul. Powstańców Śląskich 95. Ma 51 kondygnacji, jego wysokość do dachu liczy 206 m, wysokość całkowita 212 m, a z anteną 215 m. Planowana wysokość budynku wynosiła 285 m i wówczas byłby to najwyższy wieżowiec w Polsce, ale podczas realizacji od tych planów odstąpiono i przeprojektowano kompleks. W obecnym kształcie Sky Tower nie jest najwyższy w Polsce, jeśli brać pod uwagę wysokość całkowitą, ale nadal jest najwyższy w kategorii "wysokość do dachu". Pod względem całkowitej wysokości Sky Tower ustępuje dwóm budynkom w Warszawie: Pałac Kultury i Nauki ma 237 m (ale do dachu tylko 188 m i 42 kondygnacje), Warsaw Spire oddany w 2016 ma wysokość całkowitą 220 m (ale do dachu tylko 180 m i 49 kondygnacji). Pod względem liczby kondygnacji Sky Tower przegrywa z warszawskim wieżowcem Złota 44, który ma ich 54, choć jest znacznie od wrocławskiego kolosa niższy - ma zaledwie 192 m.
Sky Tower Warsaw Spire
Zad. 3. PO - CIĄG - DO - NIE - BA - największa rzeźba miejska w Polsce odsłonięta w 2010 roku. To projekt artystyczny Andrzeja Jarodzkiego, zlokalizowany na pl. Strzegomskim. Wykorzystano w niej prawdziwą lokomotywę TY2-1035 zbudowaną w 1942 roku we Wrocławiu (w fabryce wagonów Linke-Hofmann-Werke, późniejszym PaFaWagu). Pomnik upamiętnia ciężkie wojenne losy miasta i jego współczesne aspiracje.
